MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA

Lékař a expert v oblasti řízení a organizace zdravotnictví

14. 11. 2012

Heger čeká lepší komunikaci se správní radou VZP

14. 11. 2012, ČT 24

(přejít na původní text)

304575.jpg

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) očekává od nových členů správní rady VZP kritičtější pohled na problémy této největší pojišťovny a také větší snahu je řešit. Vláda dnes odvolala sedm členů rady za stát a deset jich jmenovala, z nich tři už ve správní radě byli. Šéf správní rady Marek Šnajdr (ODS) zůstal, protože jeho jmenovala sněmovna, stejně tak Petr Tluchoř. Personální obměnou se Hegerův vliv ve správní radě posílil. Správní rada má třicet členů, dvacet jmenuje sněmovna.

"Myslím si, že teď nastane nová doba a správní rada začne nějak jednat," řekl ministr. Správní radě v předchozím složení vytýkal, že s ním nedostatečně komunikuje. Na totéž ale poukazovala i správní rada, která opakovaně zvala ministra na svá jednání, jenže nepřišel. 

Heger by třeba chtěl, aby pojišťovny zveřejňovaly své smluvní vztahy, aby se smlouvy, a tedy využívání peněz zdravotního pojištění, daly veřejně zkontrolovat. "VZP se do toho nechce, takže ostatní pojišťovny to také nedělají, a my to budeme muset dát do zákona," řekl. Za největší problém považuje Heger to, že VZP hospodaří se ztrátou, letos zřejmě dosáhne tří miliard korun.

O Noskovi se mluví jako o možném řediteli VZP

Dosud měl Heger ve správní radě VZP náměstka Petra Noska a šéfa kabinetu Jana Růžičku, po odvolání by měl být Nosek ve správní radě znovu a nově i první náměstek Marek Ženíšek a náměstek Ferdinand Polák. 

Změna ve správní radě zřejmě znamená, že se přiblížil pád ředitele VZP Pavla Horáka. Nahradit by ho mohl právě náměstek Nosek. Noska totiž ministr odvolává ze správních rad tří zaměstnaneckých pojišťoven, což podle expertů může znamenat, že mu otevírá prostor pro novou pozici. V letech 2007 až 2010 už byl ředitelem středočeské krajské pobočky VZP.

Kdo sedí ve správní radě VZP?

Mezi novými členy rady jsou například náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, ředitelka odboru na ministerstvu zdravotnictví, exsenátorka Helena Rögnerová či bývalý hejtman Plzeňského kraje a člen odborné komise ODS pro zdravotnictví Petr Zimmermann. Posílení vlivu ve správní radě umožní Hegerovi lépe prosazovat své záměry, ať už jde o řešení vztahů se společností IZIP, zdravotně-pojistné plány VZP či její smluvní politiku a změny v síti nemocnic.

Nově jmenovaní členové správní rady VZP

  • Petr Nosek (ministerstvo zdravotnictví)
  • Zdeněk Kadlec (ministerstvo práce a sociálních věcí)
  • Jarmila Fuchsová (ministerstvo financí)
  • Petr Zimmermann (poradce předsedy vlády)
  • Ferdinand Polák (ministerstvo zdravotnictví)
  • Marek Ženíšek (ministerstvo zdravotnictví)
  • Helena Rögnerová (ministerstvo zdravotnictví)
  • David Havlíček (NERV)
  • Josef Slovák (poradce předsedy vlády)
  • Zdeněk Zajíček (ministerstvo financí)

Pozici státu chce Heger posílit také jmenováním svého prvního náměstka Ženíška do správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra či Heleny Rögnerové do správní rady Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.