MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA

Lékař a expert v oblasti řízení a organizace zdravotnictví

28.8.2014

Léčit nakažené Evropany v Těchoníně? Určitě!

  28. 8. 2014 Lidové noviny, autor: Ferdinand Polák


V posledních dnech se objevily úvahy o tom, že by se v České republice mohli léčit pacienti z jiných evropských zemí nakažení ebolou. Léčba by probíhala v superspecializovaném armádním Centru biologické ochrany (CBO) v Těchoníně, kde by tak v rámci současné epidemie vzniklo jakési dočasné evropské centrum pro léčbu těchto pacientů. Program by hradila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Připomeňme, že CBO v Těchoníně bylo postaveno v roce 2002 nákladem cca 2 miliard korun, jeho roční provoz stojí hodně přes 100 milionů korun. Dosud se v něm ale neléčil ani jediný pacient, u kterého by se skutečně využily jedinečné možnosti tohoto unikátního zařízení, tedy nejvyšší stupeň biologické ochrany tzv. BSL4. Tedy to, proč byl Těchonín postaven.

Ministr zdravotnictví a další politici ale možnost využití Těchonína pro léčbu jiných Evropanů striktně odmítli. Někteří se nápadu dokonce vysmáli. Není v tuto chvíli důležité, zda návrh léčit v Těchoníně nakažené Evropany vzešel přímo z ministerstva obrany, z Armády ČR nebo od někoho jiného. Ten návrh je totiž jednoznačně zcela racionální, logický a správný! Kdy už máme Těchonín využít, když ne v současné situaci??? Čeho se vládní politici bojí? Negativních reakcí svých voličů? Ano, populární je jistě prohlašovat, že Těchonín je náš a my si budeme chránit jenom naše občany a ostatní nás nezajímá. Jenže tento postoj je zcela špatný a svědčí pouze o malosti, nevyspělosti a doslova „přizdisráčství“ naší vlády. Pokud vláda nechce využít Těchonín nyní, ať ho raději rovnou zavře a nevyhazuje každý rok z okna 100 milionů korun na jeho údržbu. Pár bodů do žebříčku popularity by jí to jistě přineslo…


Ferdinand Polák (ODS)

bývalý náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči