MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA

Lékař a expert v oblasti řízení a organizace zdravotnictví

8. 1. 2013

Minerálka musí být levnější než pivo, navrhuje ministr zdravotnictví

Minerálka musí být levnější než pivo, navrhuje ministr zdravotnictví

8. ledna 2013 13:09, autor: iDNES (odkaz na původní text)

Ministerstvo zdravotnictví nařídí restauracím, aby prodávaly nealkoholické nápoje buď ve stejné ceně jako nejlevnější alkohol, nebo levněji. A ve všech hospodách zakáže kouřit. Návrh nového zákona, který zpřísňuje podmínky pro prodej tabáku a alkoholu, zvyšuje také pokuty za nalévání mladistvým. Půjdou do milionů.

"V každé provozovně a stánku, kde se prodávají alkoholické nápoje, musí být v nabídce nejméně jeden nealkoholický nápoj, který bude stejně drahý nebo levnější než prodávaný alkohol," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Podle něj bude podmínka splnitelná lehce. Stačí, aby restaurace či bary prodávaly či rozdávaly kohoutkovou pitnou vodu. Pokud by novinka v zákoně prošla a hostinští by ji porušovali, hrozí jim až 800 tisícová pokuta.

Nové pravidlo je součástí návrhu zákona o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami.

Návrh mimo jiné také říká, že alkohol by už neměl být k mání v prodejnách smíšeného zboží, pojízdných prodejnách či automatech. Prodej přes internet bude možný, ale prodejce bude muset zajistit, že se ve finále výrobek dostane do rukou osobám starším 18 let. "Převzetí výrobku bude podmíněno kontrolou," upozornil Polák.

Pokud by zákon prošel, zvýšily by se pokuty za nalévání mladistvým. Tomu, kdo nalije alkohol mladším 18 let, bude hrozit pokuta až jeden milion korun. "Pokud někdo prodá alkohol osobě mladší 15 let, bude možné mu uložit pokutu až dva miliony korun," doplnil Polák.

V žádné hospodě se nebude kouřit

Navíc chce nový zákon zcela zakázat kouření ve všech restauracích a hospodách. 

"Zákaz kouření se bude vztahovat na všechny uzavřené prostory, ve kterých se provozuje pohostinská živnost," upřesnil zdravotnický expert ODS, poslanec a lékař Boris Šťastný. Dotkne se tak nejen restaurací a hospod, ale i barů a malých provozoven s občerstvením.

Šťastný nenavrhuje úplný zákaz kouření poprvé, nyní však věří, že projde. "Poprvé má takový návrh podporu ministerstva zdravotnictví," vyzdvihuje poslanec.

Nový zákon ministra Hegera také zpřísňuje pravidla pro prodej nejen tabákových výrobků. "Omezení prodeje se nově bude vztahovat na elektronické cigarety či bylinné směsi do vodních dýmek," vyjmenoval Polák. Nově by se tyto výrobky neměly prodávat v prodejních automatech, při samoobslužném prodeji, přes zásilkový prodej s výjimkou internetu a v pojízdných prodejnách. Zachován by naopak měl být třeba u pokladen v supermarketech.

Česká obchodní inspekce pak bude moci nově kontrolovat, jak internetoví prodejci zajišťují, aby se tabákové výrobky dostávaly do rukou jen lidem nad 18 let.

Návrh zákona nyní bude připomínkován, až poté poputuje na vládu a do parlamentu. Začít platit by měl 1. ledna příštího roku. Přísnějšími pravidly chce ministerstvo lépe chránit děti, mladé lidi a nekuřáky před vlivy návykových látek.

"Nový zákon předkládáme, protože všechny statistické údaje v posledních letech ukazují, že Česká republika je na tom se zdravotním stylem relativně špatně. Zkušenosti s kouřením má více než polovina 13letých, pravidelnými kuřáky je 18 procent 15letých. České děti zaujímají první příčky také v kouření cigaret a marihuany," popsal ministr zdravotnictví Leoš Heger.