MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA

Lékař a expert v oblasti řízení a organizace zdravotnictví

4. 4. 2013

"Nebojte se žádat druhý názor" (Týdeník Květy)

4. 4. 2013, Týdeník Květy

Nebojte se žádat druhý názor

Stále nejsme zvyklí dívat se na své zdraví jako na „ekonomický statek“, přestože už jsme určitě na výplatní pásce viděli, kolik nás i několikadenní neschopenka stojí peněz. Pro kapsu, ale samozřejmě také pro kvalitu léčby se vyplatí vyposlechnout si druhý názor, což je na Západě zcela běžná praxe. Nově máme i u nás na konzultaci s jiným lékařem právo ze zákona. Nebojte se o ni požádat. Obavy, že se váš lékař urazí, nejsou na místě. Pokud tento pocit máte, měli byste přemýšlet o tom, jestli nebude lepší vybrat si jiného odborníka.

Druhý názor není nutný vždy. „Své právo využijte ve chvíli, kdy je vám diagnostikován spíše závažnější problém,“ radí náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák z Ministerstva zdravotnictví ČR. Máte několik možností, kde konzultujícího lékaře najít. Důležité je vědět, že žádné doporučení nepotřebujete. Stačí se objednat a již do telefonu zdůraznit, že se jedná jen o konzultaci. Můžete také kontaktovat pobočku své pojišťovny, kde doporučí někoho ze svých smluvních partnerů. „Lékaři si budou muset zvyknout, že požádání o druhý názor není vyjádřením nedůvěry pacientů vůči nim,“ říká Ferdinand Polák.

Na konzultaci si musíte vzít výsledky všech testů, které vám váš doktor udělal. Někteří lékaři vyžadují, abyste přinesli kopii celé dokumentace. To radí také ministerstvo zdravotnictví. „Pacient by měl dodat kompletní zdravotnickou dokumentaci od prvotního lékaře,“ doporučuje Ferdinand Polák. Druhý názor je v podstatě jen konzultace výsledků. Může se však stát, že některé testy „naordinuje“ teprve konzultující lékař a některé budete muset absolvovat ještě jednou. Všem výsledkům totiž nemusí věřit. Například u ultrazvuku velmi závisí na zkušenostech a erudici lékaře.