MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., MBA

Lékař a expert v oblasti řízení a organizace zdravotnictví

23. 5. 2013

Rozhovor v týdeníku Ekonom

23. 5. 2013, Ekonom

První byly cigarety, nyní půjdeme proti alkoholu

Výrobci lihovin si kvůli dozvukům metanolové aféry stěžují na klesající odbyt, ovšem podle ministerstva zdravotnictví Češi stále alkoholu holdují přespříliš. „S ročním průměrem deset litrů čistého lihu na občana včetně batolat patříme ke světové špičce,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Na léčbu nemocí spojených s konzumací alkoholu stát ročně vynakládá 16,5 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví už ale chystá plán, jak Čechy odnaučit pít. 

* Podle Unie výrobců a dovozců lihovin se trh nedokázal zotavit z rány, kterou mu zasadila metanolová aféra. Je ale vůbec v zájmu státu přijmout pravidla, která by jakkoli zvyšovala prodej tvrdého alkoholu?

Důležité je, aby zde bylo korektní, průhledné podnikatelské prostředí. Nemůžeme podnikatelům házet klacky pod nohy kvůli tomu, že bychom řekli, že alkohol škodí. Je třeba vycházet z toho, že alkohol, stejně jako cigarety, je v tuto chvíli v České republice legální. Je to návyková, zdraví škodlivá látka, ale na rozdíl od pervitinu nebo marihuany není mimo zákon. Stát je od toho, aby pro látky, které povoluje, nastavil pravidla. Zároveň ale musí být schopen vymáhat dodržování těchto pravidel. Kdyby je stát nastavil příliš přísně a nebyl schopen je kontrolovat, tak by byl pro smích.

 

* Na jedné straně stojí státní zájem na výběru daní z prodeje alkoholu, na straně druhé je další státní zájem na ochraně populace před následky nadměrné konzumace. hádají se kvůli tomu na vládě ministři financí a zdravotnictví?

Neexistuje společenská poptávka po změně legálnosti alkoholu. Pro mě jako náměstka ministra zdravotnictví není klíčové, kolik se prodá tvrdého alkoholu, ale to, aby se nedostal k dětem a mladistvým. Další věc je, zda dokážeme lidem vysvětlit škodlivost nadměrného užívání alkoholu. U většiny zdravé dospělé populace jedna až dvě dávky alkoholu denně pravděpodobně neškodí, škodí ale vše, co je nad to. Neexistuje ale žádný plán, kterým bychom optimalizovali výběr daní a zároveň nedovolili přílišnou konzumaci, to je nereálné.

 

* odhalila metanolová aféra nějaký širší problém s konzumací alkoholu?

Odhalila překvapivě velký problém s nelegální sítí distribuce alkoholu, primárně možná i nepančovaného. Velké množství lidí si zjevně obstarává alkohol nelegálně.

 

* Nebylo překvapivé, jaké množství alkoholu dokázaly vypít některé oběti, nebo třeba fakt, že někteří lidé pijí rozlévaný tvrdý alkohol z barelů?

Česká republika je na světové špičce v konzumaci alkoholu. Vypijeme na hlavu, tedy včetně kojenců, 10 litrů čistého alkoholu za rok. To je obrovské číslo. Zhruba třetinu z celkové spotřeby tvoří lihoviny, což je velmi nevýhodné pro zdraví populace.

 

* Pokud by se potvrdilo, že klesá prodej tvrdého alkoholu, byla by to z hlediska ochrany zdraví jednoznačně vítaná zpráva?

Žádný ministr zdravotnictví ani žádný vyšší úředník na tomto ministerstvu nebude plakat, když spotřeba alkoholu v Česku klesne. Zvláště kdyby šlo o lihoviny, které jsou nejrizikovější. Pochopitelně to nepřivítáme za cenu mrtvých v metanolové aféře, to je jiná věc. Když ale nějaké opatření povede ke snížení dostupnosti alkoholu, bude to dobré.

 

* Cíl je tedy jasný: ochránit děti a mladistvé a snížit konzumaci u nadměrných pijáků. Jak tohoto cíle dosáhnout? Proč nevidíme u alkoholu podobné kampaně jako proti kouření?

Také myslím, že stát se v posledních letech soustředil z oněch dvou legálních drog více na tabák. Ministerstvo ale už několik měsíců, bez ohledu na metanolovou aféru, pracuje na přípravě národního akčního plánu na boj proti škodlivému užívání alkoholu. Součástí by měla být i osvětová kampaň.

 

* Má ministerstvo údaje týkající se nákladů na léčbu úrazů a nemocí spojených s alkoholem?

Je to poměrně problematické vyčíslit. Ministerstvo ve spolupráci s klinikou adiktologie sečetlo v roce 2007 společenské náklady užívání alkoholu. Došlo se k tomu, že v důsledku užívání alkoholu stát přichází ročně asi o 16,5 miliardy korun.

 

* Proč je to tak problematické vyčíslit? Je obtížné stanovit, co všechno ještě započítat do oněch nákladů?

My dokážeme poměrně jasně vyčíslit, kolik se zaplatilo za léčbu závislostí. V onom roce 2007 to bylo asi 670 milionů korun. To, co se vypočítává hůře, je třeba podíl alkoholu na kardiovaskulárních nebo jiných metabolických onemocněních. Například cirhóza jater může být způsobena dlouhodobým nadužíváním alkoholu, ale neplatí to u každé cirhózy. Kromě toho se musí započítat to, že ti lidé nechodí do práce, jsou na nemocenské a podobně. Proto je oněch 16,5 miliardy sice velmi kvalifikovaný, ale stále jen odhad.

 

* Když ještě zůstaneme u peněz - spočítali jste, na kolik přišla zdravotnický systém metanolová aféra?

Budeme to schopni vyčíslit, vezmeme počet hospitalizovaných, včetně zemřelých, podíváme se na náklady za jejich léčbu. Tato data ale ještě zpracováváme, definitivní číslo bychom měli mít někdy v září i kvůli tomu, že se stále ještě objevují případy otrav. Určitě to budou miliony, spíše desítky milionů. V řádu statisíců byly objednávky léku Fomepizol, nejdražší ale bude péče na jednotkách intenzivní péče. Tam stojí jeden den i desítky tisíc.

 

* Bude ještě dlouho docházet k případům otrav?

Dá se to jen těžko odhadovat, jsem ale v tomto ohledu spíše pesimista. Osobně se domnívám, že se s metanolovými případy budeme setkávat ještě několik let. Mezi veřejností je zjevně ještě poměrně velké množství nebezpečného alkoholu. Lidé zapomínají, snižuje se obezřetnost. Lihoviny mají tu velkou nevýhodu, že se nekazí. Nemyslím si ale, že by metanolová aféra dlouhodobě snížila spotřebu tvrdého alkoholu v Česku.

 

Ferdinand Polák (40) Vzdělání: Vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Kariéra: Od roku 1998 do 2002 pracoval jako lékař na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v roce 2002 přešel na kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. V dubnu 2012 se stal náměstkem ministra zdravotnictví pro sekci zdravotní péče. Soukromí: Je ženatý, má čtyři děti.